Најлошите модни трендови низ годините

2 јули 2019

Дизајнерите често посегнуваат по минатото барајќи инспирација за своите колекции. Неретко сме посведочиле на колекции инспирирани од 1960-тите, уште повеќе 1970-тите и 1980-тите. Тие дури земаат и некои трендови за кои не би посакале да се вратат и ги адаптираат во сегашноста, со што повторно ги прифаќаме и со задоволство носиме - како на пример ѕвонастите ракави, или волуменозните раменици.

Во продолжение фокусот го ставаме токму на најлошите модни трендови низ годините. 

Погледнете ја листата и кажете ни се согласувате ли:

1930 - аголни потпетици и ремче околу нога

 

1940-ти 

мали шапки, кои ретко на кој му прилегаа, бидејќи главата со нив изгледа многу поголема

 

1950-ти

Бели ракавици, кои потсетуваат на хируршки

 

Здолништа со пудли. Во ред е да ги сакате, но не мора да се носат секаде.

 

1960-ти

Дезенирани хулахопки. Тоа е и денешен тренд, но не во ваква форма и еклектично издание.

Таканаречените беби-дол фустани едноставно не се за возрасни жени. Точка.

 

1970-ти 

Плетен елек врз фустан

 

Пачворк здолништа во сите бои

 

Комбинезони за мажи. Не е потребно дополнително објаснување

 

Безопасни за лице - не, ова не е привлечно, ниту естетски

 

1980-ти

Сите бои и сите одеднаш!


Греачи за нозе додека вежбате? Иако ова стана ултра популарен тренд пред некоја година, сепак, да не се лажеме...

 

Сè што има на Мадона- сите бои, превртена јакна, евтин накит, нападна шминка - како фотелјата за оставање облека да сте ја ставиле на вас

 

Панталони шалвари. МС Хамер ги обожаваше, но сепак...

 

Коментар не е ни потребен...

 

1990

Се сеќавате дека носевме маица врз блуза, а ни сами не знаевме зошто? 

 

Очила за сонце во боја

 

Принт од глава до петици

 

2000

UGG чизмите беа апсолутен хит во почетокот на новиот Миленум, но истовремено и најозлогласениот тренд некогаш во модната индустрија


UGG+ кусо здолниште = никако

 

Во 90-тите имаше експанзија на плишани тренерки... 

 

Фармерки со низок струк - никогаш нема да ѝ ласкаат на вашата фигура, колку и да сте згодни

 

Плишаните тренерки ги носеа и мажите...

 

2010

Крокс кломпи - па погледнете ги само...

 

Повторно враќање на панталоните шалвари

 

2019

Бициклистички во разни комбинации...

 

Повторно враќање на фармерките со низок струк, но и на набраните чизми со светки

Објавено:
2 јули 2019
Категорија: 
Тренд
Прочитано:
1.228 пати