Ова се најгламурозните кафтани во историјата

20 август 2014

 

Кафтанот е бохо парче облека, кое речиси и да нема жена што не го сака. Може да се носи како туника,а  на одмор во него ќе изгледате секси. Гламурозни по својата изработка нудат автентичност на вашиот изглед, а идеални се за дневен стајлинг во комбинација со костимот за капење и секако шеширите кои се задолжителен моден додаток за оваа сезона.

Кафтанот е парче чии корени потекнуваат од Персија. Ги носеле и султаните, а денес претставува елегантно-софистицирана облека која многу познати дами ја практикуваат од сопствениот стил. Но, не само денес.

Во продолжение ќе ви презентираме дел од најгламурозните сценски кафтани во модната историја, избор направен според магазинот Elle.

Арета Френклин Арета Френклин

Блејк Лајвли Блејк Лајвли

Кејт Бланшет Кејт Бланшет

Елизабет Тејлор Елизабет Тејлор

Ешли Олсен Ешли Олсен

Фенела Филдинг Фенела Филдинг

Флоренс Велч Флоренс Велч

Хилари Клинтон Хилари Клинтон

Џенифер Лопез Џенифер Лопез

Џоан Колинс Џоан Колинс

Џоан Риверс Џоан Риверс

Леа Брафман Леа Брафман

Маргарета Мисони Маргарета Мисони

Оливија Де Хавиленд Оливија Де Хавиленд

Кралицата Елизабета Кралицата Елизабета

Кралицата на Јордан, Нур Кралицата на Јордан, Нур

Рејчел Зои Рејчел Зои

Објавено:
20 август 2014
Категорија: 
Тренд