7 причини зошто Арганот треба да е дел од препаратите на секоја жена

21 јули 2020

Во ова време кога вниманието на сите пред сè е насочено кон заштита на примарното здравје, не смееме да заборавиме да се грижиме и за нашето тело и изглед.

За сите вас кои сè уште немате слушнато за aргановото масло еве неколку информации кои ги обезбедивме за вас благодарение на Vikovita Beauty, за тоа зошто токму aрганот треба да е вашиот избор за нега на телото.

Арганот, иако оригинално потекнува од Мароко, денес е нашироко познат во светот како додаток во козметиката, исхраната па дури и во медицината.

Во прилог еве 7 причини зошто токму ова растение е најдобро за вашата кожа и тело:


1. Арганот е богат со нутритивни состојки идеални за кожата

Арганoвoтo масло е богато со масни киселини, а дури до 36% од масните киселини се Oмега 6 што го прави одличен извор за храна за организмот, а исто така содржи и голема концентрација на витамин Е кој е значаен антиоксиданс и важен фактор за здравјето на кожата.


2. Поседува против-воспалителни својства

Без разлика дали станува за повреди или инфекции на кожата, аргановото масло богато со витамин Е влијае на смирување и регенерација на оштетената кожа.

 
 
 
View this post on Instagram

Face serum with organic olive oil and Argan oil #vikovita #organiccosmetics #arganoilcosmetics #faceserum #arganoilfaceserum #arganoil Specialized face serum of advanced formula with anti-aging and anti-oxidant action. It contains Argan stem cells that intervene in the self-renewal process of dermal stem cells, increase skin density, tighten skin and reduce wrinkles. Natural flavonoids from argan leaves protect collagen and offer powerful antioxidant protection in the epidermis. 1.01fl.oz 30ml e DERMATOLOGICALLY TESTED Серум за лице со Арганово масло #vikovita #аргановомасло #серумзалице Специјализиран серум за лице со напредна формула со дејство против стареење и антиоксиданс. Содржи матични клетки од Арган кои интервенираат во процесот на само-обновување на дермалните матични клетки, ја зголемуваат густината на кожата, ја затегнуваат кожата и ги намалуваат брчките. Природните флавоноиди од аргански лисја го штитат колагенот и нудат моќна антиоксидантна заштита во епидермисот. Употреба: Нанесете секое утро и / или вечер пред кремот за лице. 1.01fl.oz 30ml e ДЕРМАТОЛОШКИ ТЕСТИРАНО

A post shared by Vikovita Beauty (@vikovita_beauty) onJul 13, 2020 at 8:12am PDT


3. Го стопира стареењето на кожата и ја обновува истата

Една од најпопуларните карактеристики на аргановото масло е неговото дејство против стареење на кожата. Затоа и aргановото масло е една од примарните состојки во колекцијата на Vikovita Beauty.

Благодарение на неговите регенеративни својства ја обновува, хидрира и затегнува кожата, а исто така го враќа и младешкиот сјај.


4. Влијае и на заздравување на рани

Моќните регенеративни својства на аргановото масло овозможуваат дури и заздравување на рани, отстранување на пост-оперативни и пост-породилни лузни на кожата. Идеално е за аплицирање не само на лицето и околу очите туку и за целото тело.

5. Ја хидрира кожата, но и ги обновува и потхранува влакната на косата

Арганот не само што делува позитивно на обновувањето на кожата и хидрирање на истата, туку може позитивно да влијае и на влакната на косата. Нанесен во форма на капки од коренот до врвот, длабоко продира до коренот на влакното, но и во самото влакно, го хидрира и зајакнува и ја подобрува цврстината на врвовите што спречува пукање и нивно оштетување.

 
 
 
View this post on Instagram

3 во 1 масло за лице, тело и коса кое ги комбинира навлажнувачките и антиоксидантните својства на маслото од арган, маслиново масло, сончогледово масло, масло од семе од грозје и масло од семе од чиа со повеќеслојна грижа, која е богата со масни киселини О3 & 6 и флавоноиди. Погледнете го тука http://vikovita.com/arganovo-maslo/3-vo-1-maslo-za-ubavina Како влијае? Тело: маслото навлегува во порите на кожата и ја навлажнува, и истовремено не дозволува да дехидрира. Лице: маслото навлегува во порите на кожата и ја хидрира, и истовремено ги измазнува брчките со долготрајно користење и не дозволува предвремено стареење на кожата. Коса: И дава природен сјај на косата, го забрзува растот со тоа што навлегува во коренот на влаккното и не дозволува врвовите да испукаат како последица на сончеви зраци, фарбање на косата или премногу сушење на истата со фенови и пегли за коса.

A post shared by Vikovita Beauty (@vikovita_beauty) onJul 21, 2020 at 2:40am PDT


6. Може да се користи како третман против акни

Благодарение на анти-инфламаторното дејство на аргановото масло, го намалува воспалението и црвенилото кое се јавува околу акните и ја регенерира оштетената кожа, а со тоа и помага во редуцирање и целосно исчезнување на акните.

 
 
 
View this post on Instagram

Сите оние кои пробале производ од арганово масло знаат за неговите лековити својства но и засекогаш им е врежана впечатливата опојна и привлечна миризба. Затоа Vikovita Beauty ви претставува нов производ кој сигурно ќе биде составен дел од вашето секојдневие. Крем за тело со богата, пријатна текстура што ја навлажнува, обновува и регенерира кожата. Ви делува привлечно? Побарајте го тука https://bit.ly/3hdr4rq Тој е богат со арганово масло и арганов путер, високо концентриран со масни киселини и витамин Е кои ги инхибираат оксидирачките својства на слободните радикали и ја регулираат влажноста и реструктуирањето на кожата. За нарачка Кликнете на линкот https://bit.ly/3hdr4rq и нарачајте од веб страната, или пишете ни во инбокс и нашите оператори ќе ви помогнат.

A post shared by Vikovita Beauty (@vikovita_beauty) onJul 20, 2020 at 5:17am PDT

 

7. Ги уништува оштетените клетки и спречува посериозни заболувања

Некои студии покажуваат дека аплицирањето на аргановото масло влијае кон забавување и стопирање на раст на канцерогени клетки, но и влијае на балансирање на нивото на шеќерите и мастите во организмот.

Тоа го прави природен еликсир кој го враќа балансот, но и младоста во телото.

 
 
 
View this post on Instagram

24 часовен крем за нега на лице со состојки против стареење како и за заштита од сонце. Матичните клетки од арганот имат заштитна функција и ревитализирачко дејство врз матичните клетки на кожата, ја зголемуваат густината на кожата и еластичноста, а воедно ги измазнуваат брчките и наборите превенирајќи предвремено стареење. Прочитајте повеќе тука https://bit.ly/2ZG9Ltq . Имате прашање? Пишете ни https://m.me/VikovitaBeauty

A post shared by Vikovita Beauty (@vikovita_beauty) onJul 21, 2020 at 2:39am PDT

 

Доволно причини за да почнете да го користите?
Доколку ви е важно што нанесувате на вашата кожа и тело и преферирате природни состојки без штетни хемикалии, тогаш погледнете ја колекцијата на производи од арганово масло на Vikovita Beauty  и вратете ја свежината и младоста на вашиот изглед.

Vikovita Beauty колекцијата од арганово масло во комбинација со маслиново масло и екстракт од чиа, е изработена од 100% природни состојки кои се дерматолошки тестирани и клинички потврдени дека делуваат позитивно и хранливо на телото.

Ве покануваме да погледнете на www.vikovita.com и да откриете еден сосема нов свет во природната органска козметика кој ќе ви помогне да останете здрави и убави.

*Комерцијална објава

Објавено:
21 јули 2020
Категорија: 
Убавина
Прочитано:
495 пати