Како да се шминкате ако имате 30, 40 или 50 години

7 октомври 2014

Untitled-1_3063754a

Сигурно на секој од нас му се случило да види жена несоодветно нашминката и да ја прокоментира. Но, можеби и вие некаде грешите но не знаете. Во одредено време од животот мора да размислите за вашата шминка и да го смените начинот на негување. Ако сакате да изгледате одлично, вашиот тон на шминкање, текстура и техники мора да се сменат, како што се менува стилот и кожата. За сите вие што сте во 30-тите, 40-тите и 50-тите години од животот, во продолжение прочитајте каде грешите со шминката:

Во 30-тите:

collage2

Пудра: Ова се години кога помалку е повеќе, бидејќи знате точно што правите. Пудрата може некогаш да создаде прекрасна кашмирска подлога, но може и да ја исуши кожата и тоа мошне видливо. Така, наместо да ставате пудра на целото лице, со четка нанесете пудра преку Т-зоната.

Светкави сенки: Наместо да ставате светки на очите, истакнете ги очите со сенки со сјај, или мрсни сенки. Совет: Користете крем сенки или моливи за очи со внатрешните агли на очите за да ги истакнете. Како старееме, така очите ни се намалуваат и собираат, па ова е одличен начин за да ги „отворите“ и зголемите повторно.

Подлога: Како стареете, така обврнувајте се' повеќе внимание на текстурата на вашата шминка. Во 30-тите не ја избегнувајте основата или подлогата пред да почнете со останатата шминка. Но, не ја користете тешката, туку искористете ги најновите ВВ- кремови, што се многу полесни на кожата и ја оставаат да дишат, а ефектот е мазна, негувана и кожа што не свети. Уште нешто на што треба да внимавате е нијансата. Нема оправдување за лоша нијанса на кожа на било која возраст.

Руменило: Не користете премногу руменило, за да не изгледате како кукла. Пренагласеното руменило ќе направи да изгледате евтино.

Сјај за усни: Практично и чесно за нанесување, а исто времено шик и доволно сериозно. Сјајот за усни е одличен премин за периодот кога од девојка станувате жена.

Во 40-тите:

celebrity-bob-haircut-625km062113

Погледнете ги славните личности на ваша возраст и копирајте ги, советуваат познатите шминкери.

Кармин за усни: Нека бидат мат нијанси и богати бои, затоа што бледите ќе ви додадат неколку години. За поголем волумен и полност, користете и молив во нијанса на бојата на вашите усни.

Течен туш за очи: Оваа опција не е најсреќната затоа што брзо се суши и знае да изгледа тешко. Подобар избор е гел-формата, која дава впечатлив изглед, но сепак помек за разлика од течниот туш.

Пудра: Користете таква што воедно ќе биде и подлога и пудра. На тој начин нема да го оптоварите лицето, а ќе добиете мат ефект.

Бронзер: Ова не е добар производ за вас. Наместо бронзер, одлучете се за некоја нијанса блиска до вашиот тен на кожата. Крем-руменилата се одличен начин да го постигнете ефектот. Во секој случај, користењето на руменило е задолжително, бидејќи во спротивно можете да изгледате премногу бледо. Но, истовремено внимавајте да не претерате со силните бои, па да изгледате смешно. Изразено розовата (фуксија) едноставно би бил катастрофален избор.

collage1

Сјај: Премногу светкава шминка може уште повеќе да ги нагласи вашите бори, па светките користете ги само кога се лаковите за нокти во прашање.

Сенки за очи: Не морате да ги користите само оние во прав. Сенките со кремаста текстура се исто така добар избор, ако не и подобар, бидејќи ќе го осветли вашето око. Но, внимавајте на количестото. Премногу сенка може да се пренесе и на трепките и да се добие „тежок“ изглед.

Во 50-тите:

collage3

Се' се сведува на славење и истакнување на природната убавина.

Црни очи: Црниот молив или маскара избегнувајте ги во ова животно доба. Наместо црна, користете на пример маскара во кафена нијанса или молив за очи, ќе добиете поприроден и мек изглед.

Светли сенки за очи: Заборавете на сенките во светли нијанси и сјај, туку насочете се кон класичниот изглед и мат тоновите.

Пудра: Заборавете на пудрата, туку користете долготрајни мат креми, што најчесто се користат како подлога. На тој начин ќе ја задржите свежината на лицето и нема да го оптоварите.

Црн туш: За да не ги ставате очите во црна рамка, наместо црн, користете туш во топло сива или темнокафена боја.

Кармини во кафени тонови: Не, тоа не е добар избор, особено ако имате светол тен. Кај дел од нас, усните со текот на годините стануваат потенки, затоа е подобро да користите некои црвенкасти нијанси. Од друга страна, ако имате полни усни, тогаш добар избор се светлите, природни нијанси на сјај или кармин.

 

Објавено:
7 октомври 2014
Категорија: 
Убавина