Која боја на коса подмладува, а која додава години?

9 октомври 2020

Веруваме дека многу жени, особено оние после 50-тата година од животот, често размислуваат со каква боја да ја освежат нијансата на косата, сакајќи да направат промена, но не да биде драстична.

Ако сте со таква мисла, но немате конкретна идеја, можеби овој текст ќе ви биде од корист.

Постојат нијанси за коса кои едноставно ги бришат годините, но и оние што ги додаваат.

А ние ви откриваме и кои се:

Природна сива/седа нијанса

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@jackmartincolorist) onSep 14, 2020 at 11:18am PDT

Карантинот ги натера голем дел од жените да видат како би изгледале со нивната природно избелена коса. Стилистите за коса велат дека кај повеќето од нив, природната нијанса на седа коса е далеку подобро решение отколку некои бои за коса. Жените изгледаат многу помлади со природната боја на коса, па макар и седа, отколку со некоја несоодветна боја за коса, со која косата не само што изгледа оштетено, туку ја нагласуваат дополнително нечистотијата. 

Кафена нијанса

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Renia Jaz (@venswifestyle) onNov 24, 2019 at 9:58am PST

Повеќето жени кои во младоста имале темна коса, косата ја бојадискуваат во црна нијанса или многу темна кафена. Но, често тоа е погрешниот избор, бидејќи може да направи да изгледате побледо и постаро.Сепак, ако сакате потемна нијанса, нека биде кафена, односно чоколадно кафена, но користете и балајаж технника, со која ќе се добијат светли прамени и впечатокот ќе биде сосема поинаков. Совршена комбинација за сокривање седи влакна.

Руси нијанси

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Sarah Harris (@sarahharris) onOct 1, 2019 at 5:37am PDS

Најчесто, на жените што во младоста биле природно русокоси, во зрелите години одлично им прилега природна седа нијанса. Сепак, ако не ви се допаѓа тој избор, направете прамени во руса нијанса, вклучувајќи го и кореност. Руса нијанса и „бела“ седа коса се неверојатно добра комбинација, која „симнува“ години.

Црвени нијанси

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by SOULA (@styling_by_sou) onSep 30, 2020 at 5:27pm PDS

Со текот на годините, црвената коса ја губи виталноста. Премногу светлите нијанси на црвена додаваат години, па за да изгледате помладо, не одете во другата крајност, одбирајќи силни и темни црвени нијанси. Вистинскиот избор ќе бидат таканаречени „strawberry“ (јагода) нијанси. Нежни се, пастелни, не се досадни и лесни за одржување.

На што да кажете НЕ

Најголемата грешка што можете да ја направите е да одберете било која нијанса на боја за која која е премногу темна. Сакате да ја имате бојата кога сте имале 20 години? Тоа не е добра идеја. Вие немате веќе 20 години и ништо не ѝ додава години на зрелата жена колку што успева темната нијанса на коса. Мора да постои хармонија помеѓу бојата на коса со веѓите и трепките. Затоа, ако не сте сигурни, консултирајте се секогаш со стручно лице. А ако пак и овој текст ви беше од помош, потрудете се да ја направите промената сами, одбирајќи некоја нијанса од горе посочените.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@jackmartincolorist) onSep 22, 2020 at 1:50pm PDT

 

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@jackmartincolorist) onAug 20, 2020 at 6:02pm PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@jackmartincolorist) onOct 3, 2020 at 11:44am PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@jackmartincolorist) onMar 14, 2020 at 6:45pm PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by(@jackmartincolorist) onJan 16, 2020 at 12:54pm PST

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@jackmartincolorist) onJun 23, 2020 at 1:44pm PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@jackmartincolorist) onJul 8, 2020 at 1:18pm PDT

 

Објавено:
9 октомври 2020
Категорија: 
Убавина
Прочитано:
29.041 пати