Кралски совети за кралска убавина

18 мај 2015

Доколку сте од оние што се восхитуваат на убавината на членовите на кралските семејства од Европа, тогаш во продолжение ви откриваме совети и трикови, токму од кралицата Елизабета, Викторија, Марија Антоанета, Дајана и уште неколку:

Марија Антоанета

1-Marija ANtoaneta

Кралицата на Франција користела  посебна маска за лице, која била мошне популарна, а некои Французинки сè уште ја користат. Две супени лажици коњак помешајте ги со 1/3 (од лажицата) млеко во прав, едно јајце и сок од лимон (еден). Коњакот ја стимулира циркулацијата и ги затегнува брчките, додека јајцата ја обновуваат кожата. Млекото во прав ќе ви помогне да ги држи мртвите клетки на површината, додека киселоста на лимоновиот сок ќе ви помогне да ги отстраните.

Кралица Елизабета I

2-Kralica Elizabeta I

Во елизабетанската ера, многу од козметичките произовди се избегнувале, бидејќи се верувало дека ја блокираат добрата енергија. Бледиот тен бил „ин“, па користеле олово и арсен за да го одржат обожуваното бледило. По сè изгледа дека не знаеле дека се отрови кои буквално ги блокираат добрите работи и прават лоши. Кралицата Елизабета I често носела бела шминка за да го одржи нејзиниот изглед како Virgin Queen. Најчесто се користела мешавина од бело олово и оцет. Инаку, во тоа време мошне популарни биле и високите чела, па сите благородници, вклучувајќи ја и кралицата имале „стегачи“ со кои ја оттргнувале косата и визуелно го зголемувале челото.

Кралица Викторија

3-Kralica Viktorija

Викторија ги отстранувала и држела лошите мириси подалеку од себе носејќи ракавици намирисани со масло од рози.

Кралица Елизабета II

4-Kralica ELizabeta II

Елизабета II била голем обожавател на кармините, па Clarins бил нејзиниот прв избор. Всушност, таа порачала да се направи кармин што ќе соодветствува на бојата на облеката што ја носеше во 1952 година на церемонијата за нејзино крунисување. Карминот бил во црвено-сина нијаса и наречен Balmoral Lipstick. Љубовта со оваа нијанса не престана до денес, бидејќи Кралицата и после толку години во повеќе наврати и пригоди се одлучува токму за него.

Грејс Кели, принцезата од Монако

5-Grejs Keli

Актерката, која стана член на кралско семејство, многу внимавала на негата на нејзините раце. Таа верувала дека рацете се првото нешто што ги открива годините на човекот.

Принцеза Дајана

6-Dajana

Шминкерката Мери Гринвел, која почнала да соработува со принцезата Дајана во 1991 година, вели дека успеала да ја наговори принцезата да не користи син туш или молив. Некој што има сини очи не треба да користи сина сенка, молив или туш. Исто така, Дајана успеала да ги смени нејзините навики со кои го држела лицето под контрола.

“Дајана правеше сè умерено. Дури и престана сосема да пие за да ѝ биде кожата свежа во секое време. Домот никогаш не го напушташе без маскара на трепките. Секогаш ја учев кога става маскара сама, да ги покрие и корените на  трепките, а не само врвовите“, вели Гринвел.

Кејт Мидлтон, Војвотката од Кембриџ

7-Midlton

Новиот омилен кралски член меѓу народот има многу трикови за убавина, но она што постојано го користи е освежувач за лице, крема за хидратација и масло од шипка, бидејќи тоа е идеално во борбата против брчките.

Објавено:
18 мај 2015
Категорија: 
Убавина