Кратка коса: Одберете ја фризурата која најмногу одговара на вашиот облик на лицето

19 февруари 2021

Како да ја одберете вистинската кратка фризура, согласно формата на вашето лице и стил? Не зборуваме за склучително кратка, туку за некоја средна должина на коса која жените ја  обожуваат. Зошто? Бидејќи е доволно долга за да можете да направите нешто со неа и доволно кратка за да не ве нервира. Одговара на секоја возраст - од 7 до 77, безвременска е и лесна за одржување. Ако додадете и шишки, ќе ја имате најбараната фризура во моментов. 

Имајќи го тоа на ум, 2-3 центиметри нагоре или надолу може да направат огромна разлика, а ова се неколку нешта кои треба да ги земете предвид  при изборот на фризура: формата на лкцето, текстурата на косата па и висината. 

АКО ИМАТЕ КРУЖНА ФОРМА НА ЛИЦЕТО

 Долгиот боб без шишки и со патец во средина е совршен избор за округло лице. Погрижете се врвовите да се здрави и рамни. Уште подобра варијанта е ако се одлучите за пократок заден дел.

 Ако ја земеме и висината предвид, фризурата која го открива вратот визуелно издолжува, па ова може да е совршена опција за кружното лице.

АКО ИМАТЕ КВАДРАТНА ФОРМА НА ЛИЦЕТО

Една опција е да се одлучите за патец на страна и брановидна фризура. Втората опција екратката фризура со должина до брадата и патец на средина.

АКО ИМАТЕ ДОЛГНАВЕСТО ЛИЦЕ

За да додадете волумен на ваквиот тип лице, одлучете се за брановидна коса со волумент на странкте и помалку заоблени краеви. Втората опција е миди фризура со шишки, кои ќе ја балансираат вертикалноста на ликот.

АКО ИМАТЕ ОВАЛНА ФОРМА НА ЛИЦЕ

Овалната форма на лице е најприлагодлива па скоро сите фризури добро стојат на ваков лик. Сепак, професионалците препорачуваат кратка и рамна опција.

ШТО ДА ПРАВИТЕ АКО ИМАТЕ КАДРАВА КОСА?

Советите за избор на фризура зависно од типот на лице важат и за оние дами со виткана коса. Она што го препорачуваат професионалците е стрижење на косата додека е сува, за да се види подобро како ќе се однесуваат кадриците. 

Објавено:
19 февруари 2021
Категорија: 
Убавина
Прочитано:
7.447 пати