Магични производи од Lush - совршен подарок за Ноќ на вештерките!

16 октомври 2019

Свесни сме дека медиумите многу придонесоа за американската култура да се прошири и во други земји. Крајот на октомври е резервиран за легендарната „Ноќ на вештерките“, или „Helloween“.

Низ продавниците веќе можат да се видат маски, тематски производи со кои би се одбележал овој празник.

Како започнал да се слави „Halloween“?

Почетоците на одбележувањето на „Ноќта на вештерките“ датира уште од петтиот век п.н.е., кога старите Келти ги славеле богот на Сонцето и господарот на Смртта. За нив, 1-ви ноември означувал почеток на новата година. Келтите верувале дека во ноќта меѓу 31-ви и 1-ви мртвите ги напуштаат своите гробови и шетаат по Земјата, а за да го избегнат соочувањето со нив, луѓето правеле голема бучава и се прекривале со застрашувачки маски. Се верувало и дека мртвите доаѓаат по храна, па пред своите куќи таа вечер оставале издлабени компири и репки.Сега тоа е најчесто тиквата.

Карактеристично за празнувањето е тоа што семејствата длабат тикви во разни облици, ставаат фенер во вдлабнатината и тиквата ја оставаат пред вратата за време на ноќта. Jack-o’-lantern е симболичното име на тиквата која се вдлабнува специјално за овој ден. 

Овој ден често е поврзан со црната и портокаловата боја, и посебно со симболот фенер од тиква. Активностите поврзани со овој ден вклучуваат шеги, посетување на „проколнатите“ места, палење на логорски оган, маскенбал, резбање на тиквички, читање на страшни приказни и гледање на хорор филмови

Бидејќи празникот е во есен, се прават најразлични специјалитети со тиква, како што е најпознатата Pumpkin Pie – пита со тиква.

Ако овој празник ви е интересен или познавате некого што организира тематски забави по повод 31.октомври, од Lush подготвија палета производи кои одлично би се вклопиле.

Тие можат да бидат совршен подарок и вистинско уживање. Магичните производи ќе направат чуда за вашиот изглед, па не пропуштајте ја можноста да пробате некој од производите, кои можете да ги прочитате во продолжение:

Lord Of Misrule bath bomb

Оваа немирна бомба има зачинета билна мешавина од пачули и масло од црн пипер. Инспириран од владетелот на паганскиот празник на фестивалот на виното, оваа купка има зелена површина, кој полека се разградува за да открие богат центар со боја на вино. Кога виното започнува да тече, започнуваат славењето ...

 Ghost in the Dark сапун за туширање

Пазете се од суштествата кои одат во текот на ноќта. Ако се чувствувате малку исплашено, упатете се во тоалетот и зграпчете го овој блескав сапун кој свет во темница и ќе го избрка вашиот страв.

 

Bewitched пенлива купка

По напорниот  ден опкужени со многу вештерки, влезете во вашата бања, распарчи ја оваа среќна мачка под вода и препиштете се на маслото од олибанум, масло од бергамот и дишете мирис на капина.

 

Punkin Pumpkin bath bomb

Како што се приближува ноќта и паѓа тишината, околу вас се повикува темнината. Не гледајте, не врескајте. Исчистете го воздухот со прашок од тиква и загревачко масло од цимет.

 

Mercury Retrograde bath bomb

Грабнете ја оваа космичка бомба во вашат бања. Масло од сицилијанско лимон се судира со стимулирачки ѓумбир за да се олесни тензијата и да се крене расположението. Бидете смирени со маслото од бучи и зачинетиот цимет што ќе ве остават да се чувствувате небесно и да ги измиете сите грижи од "необичните интеракции".

 

Boo! "Слајм за туширање"

Подигнете ги вашите духови оваа Ноќта на вештерките и подгответе се со овој плашлив црн слајм за туширање! Омекнување на пченкарно брашно ја остава кожата чиста и удобна додека моќниот екстракт од бамбус ќе ја уништи сувата кожа и ќе ја остави застрашувачки мазна. Гума за џвакање Ксантан е природен агент што ја омекнува и навлажнува кожата. 

 

Објавено:
16 октомври 2019
Категорија: 
Убавина
Прочитано:
364 пати