Намирници за супер смуди или салата: Природни извори на витамин Ц

13 март 2020

Познато е дека витаминот Ц е најдобар сојузник при градењето на добар имунитет. Но, доколку сте од оние што ги препочитаат природните извори на витмини наспроти синтетичкиот, сигурни сме дека текстот во продолжение ќе ви биде од корист.

Имено, ќе ви презентираме список на намирници богати со витамин Ц и колку милиграми од витаминот се содржат во 100 грама од намирницата.

Погледнете ги податоците и направете си ваша комбинација со супер смуди или (овошна) салата.

Намирници

Витамин Ц (мг/100 гр)

Шипки - 1025 мг

Лута пиперка - 240 мг

Лист од магдонос - 166 мг.

Пиперка свежа - 139 мг.

Рибизла (црна) - 136 мг.

Рен - 114 мг.

Киви - 98 мг.

Лимон - 77 мг.

Карфиол - 70 мг.

Јагода - 59 мг.

Портокал - 51 мг.

Зелка црвена -  50 мг.

Спанаќ - 47 мг.

Младо лукче - 47 мг.

Зелка - бела - 46 мг

Цитрон - 45 мг.

Магдонос - корен - 41 мг

Блитва - 39 мг

Рибизла црвена 35 мг

Кељ - 31 мг.

Мандарини - 31 мг.

Праз - 30 мг.

Ротквица - 29 мг.

Манго - 28 мг.

Грашок - 25 мг.

Малина - 25 мг.

Ананас - 21 мг.

Тиквица - 21 мг.

Боранија зелена -  20 мг.

Домат - 19 мг.

Пашканат - 18 мг.

Ананас - 15.4 мг

Компир -  15 мг.

Орев - 15 мг.

Лук - 14 мг.

Дуња - 13 мг.

Цвекло 10 мг.

Банани - 9 мг

Морков - 9 мг

 

Објавено:
13 март 2020
Категорија: 
Убавина
Прочитано:
603 пати