Нега на кожата за пушачи

2 ноември 2013

Цигарите допринесуваат за побрзо стареење на кожата, го оспоруваат протокот на крв и токму поради тоа кожата изгледа суво и без сјај. Доколку сакате да го подобрите квалитетот на вашата кожа, применете ги следните неколку совети

- Два пати недело правете пилинг на кожата. Пилингот нека биде од морска сол и маслиново масло. По триењето на лицето со пилингот измијте го со млака вода.

- Масажа на лицето за забрзување на циркулацијата на крвта

- Ставете неколку капки етерично масло во зовриена вода. Потоа поминете со крпа низ зовриената вода и ставете ја на лицето. На тој начин ќе се отварат борите на лицето. Потоа ставете маска од глина за да ги отстрани сите нечистотии

- Еднаш неделно ставајте маска на лицето за отстранување на токсините.

Објавено:
2 ноември 2013
Категорија: 
Убавина