Пет намирници за супер рамен стомак

6 април 2016

Со доаѓањето на пролетта, вистинско време е лошата храна да ја замениме со свежи и внимателно одбрани намирници што ќе ви ја овозможат потребната енергија во текот на денот, но и ќе ви помогнат да ја вратите рамнотежата во организмот.

Секако, здравата храна не е доволна да бидете во топ форма, па така секогаш комбинирајте ги и потребните вежби и никако не заборавајте го и редовното трчање.

Овој пат се концентрираме на пет намирници што ќе ви помогнат во отстранувањето на маснотиите од организмот, а особено ќе ви помогнат во борбата за рамен стомак што секоја девојка го посакува.

Во комбинација со правилните вежби, резултатите дефинитивно ќе бидат видливи за многу брзо време.

1.Зелен чај

Овој напиток има бројни вредности, а една од нив е брзото топење на масните наслаги. Тој содржи многу важен антиоксиданс што ја зголемува способноста на организмот за топење на маснотиите.

2.Чили

Докажано е дека лутата храна го намалува апетитот и го намалува вкупното внесување на калории. Покрај тоа, истата го намалува метаболизмот што е и повеќе од доволна причина на вашето мени да додадете малку пикантна храна.

3.Житарици

Храната богата со влакна исто така треба да се најде на вашето мени. Оние кои консумираат цели житарици губат двојно повеќе масни наслаги во пределот на стомакот од оние кои консумираат производи од бело брашно.

4.Бобинки

Храната што содржи многу вода ви помага при хидратацијата на телото и го чисти од насобраните отрови. Бобинките содржат многу вода и ја надоместуваат потребата на телото за течности и минерали. Исто така, тие се богати со ензими што го забрзуваат метаболизмот и ги разградуваат маснотиите.

5.Јогурт

Јогурт или кефир, на вас останува! Тие се богати со добри бактерии што ја намалуваат можноста за складирање на маснотиите во организмот.

Извор:modamo.info

Објавено:
6 април 2016
Категорија: 
Убавина
Прочитано:
3.647 пати