Три фантастични чаја за утринска детоксикација

7 октомври 2016

Иако утринската рутина кај секој е различна, речиси сите сакаме да го почнеме денот со мирисни и вкусни напитоци.

Додека некој смета дека не може да се разбуди без кафе, некои преферираат какао или пак вкусен и здрав чај.

Тоа е една навистина здрава опција која не само што ќе му годи на вашиот организам и кожата, туку и ќе ви ја даде потребната енергија за денот.

Денеска издвојуваме три фантастични чаја за утринска детоксикација на организмот и за вистинско уживање во првите минути од денот.

#Чај со цимет

Циметот е вториот најмоќен антиоксиданс на светот. Помага во намалувањето на тежината, како и намалувањето на масните наслаги. Тој е одличен и ако го додадете во вашите омилени чаеви.

Рецепт:

Зелен чај

Една лажица цимет

Сок од лимон

Мед

#Чај со ѓумбир

Овој чај е супер избор ако чувствувате мачнини и имате проблеми со желудникот, но исто така, ќе ви ја даде сета енергија и ќе го ревитализира целото тело. Ги смирува болките, го регулира нивото на шеќер во крвта поради што е одлична замена за кофеинот што ви е потребен наутро.

Рецепт

Зелен чај

Сок од лимон

Една лажичка ѓумбир

Мед

#Чај со куркума

Одличен е за сјајна кожа, ја подобрува функцијата на црниот дроб и намалува секаков вид воспалувања.

Рецепт:

¼ лажица куркума

¼ лажица ѓумбир во прав

Две шолји вода

Една лажица мед

Објавено:
7 октомври 2016
Категорија: 
Убавина
Прочитано:
3.415 пати