Убавината на стариот Холивуд најчесто копирана

30 јануари 2015

Модниот магазин Elle објави листа на најкопираните фризури и шминка, со акцент на најгламурозните манифестации. Според нивната анализа, најчесто копирани фризури и шминка се од убавиците од стариот Холивуд.

Во продолжение погледнете ги фотографиите и тоа кои убавици се најдоа на меѓу најинспиративните. Од лева страна на фотографиите пак, се дамите кои се слични на оригиналите:

Одри Хепберн

Изгледот на оваа незаборавна дама честопати е копиран. Во конкретниот случај посочуваме на Оскарот од 1954 година, односно на нејзината кратка, но бушава фризура, со задебелени веѓи и драматична шминка на очите. Остана впечатлива, а многу дами од денешницата изгледаа слично:

elle_awardsshowbeauty_01audreyhepburn

Лајза Минели  на 45-тото издание на Оскарите, 1973

Хали Бери на 68-то издание на Оскарите, 1996

Виона Рајдер  на 57-то издание на Златните глобуси, 2000

Ријана на 50-тото издание на Греми наградите, 2008

Мишел Вилијамс на 16-тото издание на Critics' Choice Movie Awards, 2011

Ема Вотсон на 64-тото издание на БАФТА, 2011

Џенифер Лоренс на 71-вото издание на Златни Глобуси, 2014

Мајли Сајрус на 56-тото издание на Греми, 2014

Елизабет Тејлор

Третиот сопруг на Елизабет, Мајк Тод ѝ подари Картие дијадема, со што ја нарече „своја кралица“.Актерката првпат ја носеше на Оскарите во 1957 година, за да покаже дека таа е Холивудска кралица. Неколку ѕвезди го следеа овој нејзин изглед буквално, но актерките Лупита Нјонго, Шрлиз Терон и Натали Портман покажаа дека и украсено венче може да биде еднакво успешна комбинација. Погледнете кој се понесе круна:

elle_awardsshowbeauty_02elizabethtaylor

Софија Лорен на 30-тото издание на Оскарите, 1958

Ава Гарднер на 32-то издание на Оскарите, 1960

Селма Хаек на 69-тото издание на Оскарите, 1997

Скарлет Јохансон на 77-то издание на Оскарите, 2005

Натали Портман на 77-то издание на Оскарите, 2005

Кери Малиган на 67-то издание на Златни Глобуси, 2009

Шарлиз Терон на 69-тото издание на Златни Глобус, 2012

Лупита Нјонго на 86-тото издание на Оскарите, 2014

Хајден Панетијер на 66-тото изднаие на Еми наградите, 2014

Мерилин Монро

На Оскарите во 1951 година, Мерилин Монро не ја пропушти шансата повторно да шокира и да биде во центар на внимание. Нејзината платинеста коса, црвениот кармин и дијамантите беа доволни да влезе во историјата и да биде една од вечните инспирации, а една од првите што се осмели да „личи“ на неа беше Мадона, на Оскарите во 1991 година.

elle_awardsshowbeauty_03marilynmonroe

Мадона на 63-тото издание на Оскарите, 1991

Шерон Стоун на 64-тото издание на Оскарите, 1992

Гвен Стефани на 43-тото издание на Греми, 2001

Скарлет Јохансон на 62-то издание на Златните глобуси, 2005

Кристина Агилера на 49-тото издание на Греми наградите, 2007

Кетрин Хајгл на 80-тото издание на Оскарите, 2008

Аделе на 54-тото издание на Греми наградите, 2012

Мајли Сајрус на забавата после доделувањето на Оскарите во 2012

Тејлор Сфивт на 71-то издание на Златен Глобус, 2014

Барбара Срејсенд

На Оскарите во 1969-тата година, Барбара Стрејсенд ја доби наградата за Најдобра Актерка во филмот Funny Girl, појавувајќи се комплетно во стилот на 1960-тите. Овој ретро изглед често се среќава меѓу денешните познати дами:

elle_awardsshowbeauty_04barbarastreisand

Дру Баримор на 66-тото издание на Златен Глобус, 2009

Никол Ричи на 82-то издание на Оскарите, 2010

Рис Витерспун на 83-тото издание на Оскарите, 2011

Зои Дешанел на 69-тото изднаие на Златен Глобус, 2012

Џинер Гудвин на 64-тото издание на Еми наградите, 2012

Адел на 85-тото издние на Оскарите, 2013

Џулија Роберт на 71-то издание на Златен Глобус, 2014

Оливија Вајлд на 86-тото изднаие на Оскарите, 2014

Лана Дел Реј на 72 издание на Златен Глобус, 2015

Шер

Шер низ годините се појавувала во толку специфични стајлинзи што е мошне тешко да се ископираат. Но, оној од Оскарите во 1973 година остана посебно запаметен. Со нејзината долга, црна коса, уште повеќе се истакнуваше диско-вибрацијата, карактеристична за 1970-тите. Нејзината фризура е толку едноставна, но толку добра, што и после три денцении не изумира. Дури и мажи ја носат, што  може да се види од примерот на Џаред Лето.

elle_awardsshowbeauty_05cher

Џенифер Анистон на 51-то издание на САГ наградите, 1999

Шер на 52-то издание на Еми наградите, 2000

Лили Собиески на 71-то издание на САГ наградите, 2001

Џенифер Хадсон на 53-тото издание на Греми наградите, 2011

Гвинет Палтроу на 83-тото издание на Оскарите, 2011

Софија Вергара на 70-тото издание на Златен Глобус, 2013

Кети Пери на 55-тото издание на Греми наградите, 2о13

Џаред Лето на 86-тото издание на Оскарите, 2014

Џулија Луис Дрејфус на 72-то издание на Златен Глобус, 2015

Лорен Хатон

Кога Лорен Хатон се појави на Оскарите во 1975 година со весела креација на Халстон, таа докажа дека некогаш нема ништо посекси од благо разбушавена коса, минималистичка шминка и потемнет тен. Многу ѕвезди од тогаш најдоа инспирација во овој изглед, а во продолжение погледнете и кои:

elle_awardsshowbeauty_07laurenhutton

Мерил Стрип на 51-то издание на Оскарите, 1979

Џулија Робертс на 62-то издание на Оскарите, 1990

Синди Крафорд на 63-тото издание на Оскарите, 1991

Џенифер Анистон на 56-тото издание на Еми наградите, 2004

Леа Мишел на 17-тото издание на САГ наградите, 2011

Џенифер Лоренс на 83-тото издание на Оскарите, 2011

Кристен Стјуарт на 85-тото издание на Оскарите, 2013

Емилија Кларк на 71-то издание на Златен Глобус, 2014

Грејс Кели

Месец дена пред да стане Принцезата од Монако, таа се појави на Оскарите, 1956 година. Со класична убавина и совршена пунџа таа постави нови стандарди. Оваа фризура стана безвременска, па и денес голем број од ѕвездите се одлучуваат, особено кога сакаат да постигнат вистински елегантен изглед.

elle_awardsshowbeauty_08gracekelly

Џулија Луис Дрејфус на 50-тото издание на Еми наградите, 1998

Џенифер Лоперз на 71-то издание на Оскарите, 1999

Џулија Робертс на 73-тото издание на Оскарите, 2001

Кетрин Зета Џонс на 75-тото издание на Оскарите, 2003

Бијонсе на 47-то издание на Греми наградите, 2005

Анџелина Џоли на 64-тото издание на Златен Глобус, 2007

Хајди Клум на 80-тото издание на Оскарите, 2008

Ема Стоун на 84-тото издание на Оскарите, 2012

Пенелопе Круз на 86-тото издание на Оскарите, 2014

Софија Лорен

Заедно со Брижит Бардо и Ен Маргарет, Софија Лорен беше од „Секси мачките“ на Холивуд. Појавата на италијанската сирена како што знаеја да ја наречат, на Оскарите во 1963 година и денес се памети. Со високо крената и натапирана коса, потенцирани очи и мистична насмевка, таа остана вечна инспирација:

elle_awardsshowbeauty_09sophialoren

Џоан Вудвард на 41-то издание на Оскарите, 1969

Мира Сорвино на 68-то издание на Оскарите, 1996

Џесика Алба на 78-то издание на Оскарите, 2006

Кејт Хадсон на 16-тото издание на САГ наградите, 2010

Мајли Сајрус на 82-то издание на Оскарите, 2010

Аманда Сејфрид на 85-тото издание на Оскарите, 2013

Амбер Херд на 71-то издание на Златен Глобус, 2014

Џенифер Лоренс на 86-тото издание на Оскарите, 2014

Објавено:
30 јануари 2015
Категорија: 
Убавина