Четири типа на здрав појадок што ќе ви даде енергија за целиот ден

9 октомври 2023

Појадокот е најважен оброк во денот и затоа треба да му посветиме малку повеќе внимание. Ако по утрото денот се познава, тогаш да го започнеме здраво.

Ако сакате да сте сигурни дека појадокот ви е полн погодок вклучете ги следниве намирници.


Леб, лосос и авокадо

Хранлив појадок содржи јаглехидрати од цело зрно. Тоа подразбира интегрален леб, најчесто ржан, којшто во комбинација со лосос е одличен избор. Додаваме пире од авокадо и свежо цеден сок од портокал и сме ги внеле потребните состојки за енергија, како витамин Ц, влакна и здрави масти.

Леб, јајца, домати и бадеми

Кајгана подготвена на маслиново масло, Васа леб, познат по своите нутритивни состојки, шери домати, коишто се одличен извор на влакна и неколку бадеми, што ни ги даваат здравите масти. Одлична комбинација за убав ден.

Оризови галети, пченка и хумус

Неколку оризови галети, или ако преферирате може и пченка, во комбинација со хумус, маслиново масло и овошје по избор. Уште еден добро избалансиран појадок за енергичен старт.

Леб, сирење, путер од кикиритки

Лебот од цело зрно секогаш е добра опција, којшто не снабдува со потребните јаглехидрати. Може да го комбинирате и со меко сирење со ниска масленост од типот на рикота или урда, чист путер од кикиритки и парчиња банана.

 Фото: Pinterest

Објавено:
9 октомври 2023
Категорија: 
Здравје